Artiklar Mycken läsning på tema Island

 

 

 

 

Letterstedtska föreningens nordiska översättarpris har tilldelats Hjörtur Pálsson som har en särställning eftersom han översatt till isländska från alla de nordiska språken utom grönländska och samiska.

Hjörtur Pálsson har förmedlat nordisk litteratur på Island, översatt verk av alla de stora nordiska författarna och varit verksam i nordiskt kultursamarbete, inte bara inom Föreningen Norden, den finska föreningen och författarföreningen.

Letterstedtska föreningen bär namn efter Jakob Letterstedt som redan vid mitten av 1800-talet såg värdet av nordiskt samarbete. Han donerade medel till en förening bildad 1875 och den ger sedan 1878 ut Nordisk Tidskrift för vetenskap, konst och industri.

För några år sedan fick föreningen en donation av Lars-Olof Nyhlén och hans hustru Marthe Urzander och kan därför dela ut ett nordiskt översättarpris.

Letterstedtska föreningen har sitt säte i Stockholm, har över hundra medlemmar och arbetar med fem egna nationella avdelningar. Nominering till priset sker genom medlemmar och Föreningen Nordens sju nationella föreningar.

En glad Hjörtur Pálsson höll på höstmötet den 23 november 2015 ett fängslande tacktal och berättade om sitt liv. Han är född 1941 på nordöstra Island, men flyttade ung till Akureyri där han gick i skola. Som han uttryckte blev han tidigt familjeman och samtidigt med studierna i nordisk filologi vid universitet i Reykjavik måste han ha arbete. Han tjänstgjorde som bibliotekarie och journalist. På radions eko fick han en dag uppgiften att översätta en artikel ur Dagens Nyheter, den handlade om högertrafiken. Under många år var han programchef på radion och för inte så länge sedan vigdes han till präst, efter studier i teologi.

Med DN inleddes hans översättningsarbete och det lät som om han så gick direkt på Strindbergs Röda rummet. Mest har det blivit prosa, också från finska som han studerat, men även diktverk som Östersjöar av Tomas Tranströmer (2012).

Som ung mötte Hjörtur Pálsson Frödings dikter och Poesia har hela livet varit en dold älskarinna, sade han. Redan i uppväxten lärde han att värna om Norden, att samarbetet var viktigt eftersom vi har så mycket gemensamt både inom kulturen och i det sociala livet. Genom åren har han haft en oerhörd glädje av kontakterna i Norden, inte minst av de många författarnas besök. Nu värmer priset "så länge liv och hälsa räcker."

Nordisk Tidskrift ger i sitt jubileumsnummer 2015 en god inblick i föreningens arbete och har en längre, intressant artikel av Inge Jonsson, Jacob Letterstedt 1796-1862: storföretagare och donator.

 

 

 

Kommentarer eller frågor på artikel ?

 

 

 

 

Fler artiklar...

 • Om att skriva en svensk-isländsk deckare

  Om att skriva en svensk-isländsk deckare

        Jag var på jobbutbyte en sommar bland nordiska ungdomar i Reykjavik och som student ett halvår på Háskóli Íslands. Sedan dess har det isländska lagrats i ett rum i hjärtat. Minnen, smaker, lukter och stämningen bland de som rörde sig på gatan Läs mer
 • Rapport från årsmöte 2017

  Rapport från årsmöte 2017

        Medlemmar i Samfundet Sverige-Island hade kallats till årsmöte fredagen den 20 oktober 2017 i Fatburs Brunnsgata 19, Stockholm. Ordförande hälsade de 32 medlemmarna och andra gäster välkomna. Peter Landvall valdes till kvällens ordförande och Sigrún Landvall till sekreterare. Verksamhetsberättelsen för tiden 1 Läs mer
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 50
 • 51
 • 52
 • 53
 • 54
 • 55
 • 56
 • 57
 • 58
 • 59
 • 60
 • 61
 • 62
 • 63
 • 64
 • 65
 • 66
 • 67
 • 68
 • 69
 • 70
 • 71
 • 72
 • 73
 • 74
 • 75
 • 76
 • 77

Senaste artiklar...

Mest lästa artiklar

 • The Christian Signification of the Ramsund Carving

  The Christian Signification of the Ramsund Carving

        Sigurdsristningens kristna innebörd Inledning av Nanna Hermansson På konferensen om ballader i Tórshavn i juli 2015 nämnde Peter Andersen ristningen på Ramsundsberget i Sörmland, den så kallade Sigurdsristningen. Han antydde Läs mer
 • Islands historia i korta drag

  Islands historia i korta drag

        ISLANDS HISTORIA - i korta drag.   En kortfattad Islands historia   Gunnar Karlsson: Islands historia i korta drag. Översättning från isländska Ylva Hellerud. Mál og menning, Reykjavík. 2010. Mál og Läs mer
 • Karta Island - praktisk A4 karta

  Karta Island - praktisk A4 karta

    Här kan du se en karta över Island. En praktisk karta över hela Island i A4 storlek, lämplig att ha om du vill veta platsnamn eller planera en rundresa. Filen öppnas som Läs mer
 • Skald och kung

  Skald och kung

    Den isländske skalden Þórarinn Eldjárn hedrade kung Karl Gustav med ett hyllningskväde den 18:e november 2014.   Det finns en traditionell bakgrund till besöket på Stockholms slott då Hans Majestät Konungen tog Läs mer
 • Dansk-Islandsk Kulturfond och Sáttmálasjóður

  Dansk-Islandsk Kulturfond och Sáttmálasjóður

        TVÅ FONDER - nordiska bilaterala kulturfonder och deras bakgrund 1918.   Inom Norden finns en rad mindre kända nordiska bilaterala kulturfonder och föreningar som liksom Samfundet Sverige-Island verkar för att utveckla Läs mer
 • The Fischer Center Selfoss Foundation

  The Fischer Center Selfoss Foundation

    Den 11 juli 2013 kl 17 lokal tid var det 41 år sedan Spassky spelade 1.d4 i det första partiet i Reykjavik. I Selfoss invigde Illugi Gunnarsson det som på isländska heter Läs mer
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26

ISLAND

- inte bara Reykjavík

En resa till Island är inte bara ett besök till Reykjaviks huvudstadsområde

 

Héðinsfjörður


Ni som ännu inte besökt isens och vulkanernas ö ska passa på att resa till Island nu. Island attraherar fler och fler besökare varje år. Är det inte dags att upptäcka varför? Luta dig tillbaka och låt oss på Islandia ta hand om din resa till Island.
Tack vare goda kontakter, god lokalkännedom och förmånliga kontrakt med leverantörer i USA och på Island kan vi erbjuda både individuella- och gruppresor till bra priser. Vi på Islandia lägger stor vikt vid personlig och bra service till våra kunder.

 

ANNONS

 

Denna inloggning är bara för medlemmar med rättigheter som front-end administrator.

Inloggning backend för administrator och webmaster

Inloggning administrator här